חישוב פנסיה

אופן חישוב הפנסיה בישראל תלוי במוצר הפנסיוני שיש לכם, לכל מוצר יש את הכללים החלים עליו, המוצרים הפנסיוניים הידועים כיום הם קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל וקרן השתלמות. באמצעות כולם ניתן לחסוך לגיל הפנסיה ולהשתמש בכסף לצורך המחייה לאחר הפרישה. בנושא החיסכון הפנסיוני חובה לשאול את השאלה: האם סכום הקצבה החודשית ישמור על רמת החיים ואיכות החיים שאליה אנו רגילים? כשיש את התשובה לשאלה זו יותר קל לתכנן את הפנסיה. על מנת להצליח לענות על שאלה זו ישנו צורך לעבור תכנון פרישה ולאתר את הצרכים והמטרות בטווח הקצר והארוך ולתכנן את הפנסיה כפיתרון לצרכים ומטרות שלכם.

חישוב הפנסיה החודשית המתקבלת מהחיסכון הפנסיוני מתבצע באמצעות התחשבות במספר פרמטרים עיקריים:
1. התכנית הפנסיונית
2. מקדם ההמרה של התכנית הפנסיונית
3. צבירה קיימת בקרן
4. גיל הפורש
5. תקופת התשלום הרצויה (הכוללת הבטחת מינימום תשלומים או לא- תלוי גם במוצר הפנסיוני)

לאחר שיודעים את כל הפרמטרים הללו ניתן לבצע חישוב של הקצבה החודשית שתתקבל ביציאה לפנסיה. חשוב להבין שחישוב הפנסיה מקרן הפנסיה או מוצר פנסיוני אחר לא בהכרח תיתן את המענה המלא לצורך שלכם, יכולה להיות סיטואציה שהצורך של התא המשפחתי שלכם הוא 10,000 ₪ בחודש והפנסיה שתהיה לכם היא 7,000 ₪ כך שיהיה צורך במציאת מקורות פיננסיים נוספים לסגירת הפער.

למה הפרמטרים שצוינו חשובים?


1. התכנית הפנסיונית – לא כל התכניות הפנסיוניות מאפשרות קבלת קצבה חודשית. לכן ישנה חשיבות רבה להיערך לכך מבעוד מועד ואף לבצע שינויים במידת הצורך בתכנית הפנסיונית.

2. מקדם ההמרה – ככל שמקדם ההמרה נמוך יותר, כך הקצבה גבוה יותר ולהיפך. המטרה שלכם למצוא מוצר עם מקדם נמוך ככל האפשר או לשמור על מוצר כזה אם קיים לכם מוצר עם מקדם נמוך.

3. צבירה – ככל שהצבירה תהיה גבוהה יותר כך צפויה להיות לכם קצבה גבוה יותר. במקרים מסוימים ניתן יהיה למשוך חלק מהסכום כסכום חד פעמי.

4. גיל הפורש – הגיל משפיע על מקדם ההמרה, כלומר ככל שיוחלט לצאת לפנסיה בגיל מוקדם יותר המקדם יגדל וככל שיוחלט לפרוש מאוחר יותר המקדם יקטן ובהתאם לכך הקצבה תשתנה.

5. תקופת התשלום הרצויה – התקופה שעבורה הפורש יקבל קצבה חודשית מקרן הפנסיה אשר תתחייב לשלם כל עוד הפורש או בת זוגתו בחיים. ככל שהתקופה המובטחת ארוכה יותר כך הקצבה נמוכה יותר ולהיפך.

בכל חברה התנאים והחישובים מתבססים על מספרים שונים לפי תנאי כל תכנית וחיסכון. ישנם עוד גורמים רבים שלא צוינו כגון: תשואה המשפיעה על הצבירה, תוחלת החיים המשפיעה על המקדם, שינויים חוקיים היכולים להשפיע על גיל הפרישה ועל התכניות השונות.

הנושא הפנסיוני הוא נושא דינמי ומשתנה עם הזמן, טעויות שנעשות הן טעויות בכיוון אחד "נגעת נסעת" לכן זה קריטי לקבל ליווי באמצעות אנשי מקצוע אמינים ואיכותיים ולבצע תכנון פרישה מקיף על מנת לענות על כל הצרכים והמטרות שלכם.


לפרטים נוספים צרו איתנו קשר היום


 אני מאשר/ת קבלת פניות, מידע מקצועי וחומר פרסומי למייל